Düğün Hikaye Çekimleri Önemli midir?

Ne güzel şeydir aşık olmak. O kadar güzel, o kadar eşsiz bir duygudur ki ruh eşinizi bulduğunuz an, kendinizi bir anda nikah masasında buluverirsiniz. Onunla birlikte gezdiğiniz tüm sokaklar, beraber izlediğiniz sıkıcı bir film, hiç sevmediğiniz ama onun size armağan ettiği bir şarkı; bir anda hayatınızda ayrı ve özel bir yer kaplamaya başlar.

Düğününüz, o damat koltuğunda oturduğu için anlam kazanır. Sizin hayatınızı paylaşacağınız kişiyle atacağınız ilk adım olduğu için özeldir düğün gününüz. Aşkınıza tüm sevdikleriniz tanıklık ettiği için, onu ne kadar çok sevdiğinizi herkese göstermek istediğiniz için özeldir düğünler.

En az düğün kadar önemli olan bir şey daha vardır aslında: ‘Düğün Fotoğrafları’. Düğün fotoğrafları, o muhteşem aşkınıza dair ilk anılarınızı yıllar sonra bile hatırlamanıza vesile olduğu için önemlidir. Aşkınızın o en özel, en saf ve en masum hali; düğün fotoğraf karelerinde gizlidir. Düğün fotoğrafları ‘Aşk’ demektir. ‘Sevgi’ demektir. ‘Umut’ demektir. Bu yüzdendir önemli olması da… Özel olması da…

Fotoğraf çekmek, tıpkı hikaye yazmak gibidir. Duyguyla, sevgiyle, ilgiyle ve biraz da empati ile yakalanır en güzel kareler… ‘Aşka duyulan saygı’ ile çeker fotoğraflarını hikaye çekim fotoğrafçısı. Böylesine aşk ve sevgi yüklü olan düğün fotoğraflarınızın güzel ve anlamlı olması için işine gönül vermiş bir fotoğrafçının aşkınıza şahitlik etmesine izin vermeniz yeterlidir. Aşkınız sonsuz olsun diye, hep var olsun diye, yıllar sonra fotoğraflarınıza çocuklarınız imrenerek baksın diye, işini aşkla ve şevkle yapmalıdır düğün fotoğrafçısı.

 

 

‘Fotoğrafçının profesyoneli, kurgusunda başarılı olandır’, derler ya. Ne kadar doğru bir sözdür o. Öyle ki yazarın en büyük yeteneği, olayları kurgulamaksa; fotoğrafçının da en büyük yeteneği de önce hikaye çekimini kurgulamak, ardından da o kareleri en güzel şekilde yakalamaktır. Bu yüzden önemlidir hikaye çekimleri. Fotoğrafçı, adım adım tıpkı bir roman yazarı edasında hikayenizi kurgular, sonra da fotoğraflarınızı çekmeye başlar. Bu yüzdendir, bazı düğün fotoğraflarının düğünden çok ‘Aşk’ ı anlatması.

Hikaye çekiminde kurgu önemlidir, evet. Yalnız, tek başına ‘kurgu’ yeterli değildir. Bir de ‘aşk’ınızı en güzel şekilde anlatacak mekana karar vermeniz gerekir. Nasıl her hikayede mekan kavramı varsa, her düğün fotoğrafının da çekileceği bir yer vardır. O yer, hikaye kurgunuza ve aşkınıza uygun olmalıdır.

Bizler; aşkınızı tıpkı bir aşk kitabı yazarı gibi önce kurguluyor, sonra karelere döküyoruz. Onların yazarak anlatmak istediklerini fotoğraflarımızla dile getiriyoruz.

Aşkla kalmanız dileğimizle…

Kaynak